Pöntinen debuterade 1981 med Kungliga filharmonikerna och har sedan dess uppträtt med de flesta av de stora symfoniorkestrarna i Europa, USA, Korea, Sydamerika, Australien och Nya Zeeland. #sensushjärtakultur
24 september 2023
Söndag
Kl 17:00 - 18:00
Se beskrivning
Tack vare en omättlig musikalisk aptit och en fantastisk teknik har han skaffat sig en stor repertoar som sträcker sig från Bach till Ligeti. Tonvikten ligger på den ”gyllene eran” i pianolitteraturen från 1800-talet till och med första hälften av 1900-talet med kompositörer som Debussy, Busoni, Szymanowski och Rachmaninov.
Under pandemiåret 2021 firade han 40 år som artist och i år firar han sina 60 levnadsår och bjuder på ett fantastiskt program med bl.a. Couperin, Bach, Beethoven, Brahms, Liszt och Chopin.
200 kronor.
Medlem i Ronneby Musikvänner eller annan kammarmusikförening 150 kronor studerande t.o.m. gymnasiet, fri entré.
Betala kontant eller med Swish.
Samarrangemang med Ronneby Musikvänner
Arrangemangsnummer: 204448