Välkommen till en hel dag av gospel tillsammans med körledare, pianist och låtskrivare Gerald T. Smith och bandet Joyfull sounds.
Schema för dagen
- 09.30 Ankomst & Kaffe
- 10:00 – 12:30 Sångpass 1, 15 minuters paus någonstans i mitten
- 12.30 – 13.30 Lunch (på egen hand)
- 13:30 – 15.30 Sångpass 2
- 15:30 – 16:00 Eftermiddagsfika
- 16:00 - 17:00 Genrep
- 17.00 - 18.00 Paus
- 18:00 Konsert
Förutom Gerald finns även bandet Joyfull sounds med under dagen med Arvid Callin Nerdal som kapellmästare.
Ansvariga för dagen är Körledarna Peter Ekengren och Peter Melin
Gerald T. Smith
I ca 10 år har Svenska Gospelverkstaden samarbetat med Gerald T. Smith
Gerald är en
- Tydlig och skicklig körledare. Han har genom sitt arbete skolat många duktiga solister, där Ashley Haynes (medlem i The Mamas) bara är ett av många exempel.
- Bländande pianist. Både som kompmusiker till en kör men också med egna improviserade pianostycken där Geralds klassiska skolning och goda musiköra lyser igenom.
- Erfaren låtskrivare. Geralds sånger genomsyras av genomarbetade arrangemang, lättsjungna och samtidigt avancerade.
Gerald har:
- Turnerat över i stort sätt hela Sverige. Han vill gärna bygga relationer med körledare och sångare. Han trivs lika mycket i den lilla ortens kyrkolokal, som den större ortens konserthus.
- Varit med som aktör i uppsättningen ”I Have A Dream” som spelats på många konserthus runt om i landet, bl.a. i Uppsala. Gerald har där både fungerat i sångensemblen men också i rollen som ”Pastor Johnson”.
- Berikat många körledare i Sverige men också Danmark, Tyskland, Finland, Polen.
Praktisk information
I kursavgiften ingår morgonkaffe och eftermiddagskaffe.
Sista anmälning är onsdag 19/4
Arrangörer:
Gottsunda församling i samarbete med Uppsala stifts kyrkosångsförbund och Sensus