Postakut abstinens och ångest kan lätt störa den tidiga nykterheten. Det är viktigt att hantera detta rätt så att det ej leder in i ett återfall i drickandet/drogandet. Föreläsningen tar upp återfallsprocessen, hur man kan känna igen och sedan arbeta för att bryta den och komma tillbaka till ett drogfritt liv efter ett återfall.
10 november 2022
Torsdag
Kl 9:15 - 11:15
Kostnadsfritt
Välkomna till föreläsningar om alkoholism och drogberoende och en väg ut ur detta! Föreläsningarna arrangeras av föreningen Hela människan i Eslöv och genomförs som ett kulturarrangemang i samarbete med Sensus Studieförbund. Föreläsningarna är gratis och fika serveras i pausen till självkostnadspris.
Grupper behöver boka plats, kontakta Inger Olsson 073–70 42 461 eller eslov@helamanniskan.se Om du är sjuk får du inte komma och om Inger är sjuk ställer vi in och ringer och meddelar alla anmälda.
Föreläsningar hösten 2022, med reservation för ändringar. Alla föreläsningar är i Österkyrkan, Kvarngatan 9 Eslöv (Parkering på gatan eller på Eslövs Biståndscenters p- plats, närmast Österkyrkan, ingen parkering bakom Österkyrkan)
Arrangemangsnummer: 215194