Bild: Marcus Aurelius
Vill du eller en anhörig bli bättre på att använda sin smartphone eller surfplatta? Vi erbjuder nu studiecirklar i två steg, både för den som känner sig på noll och den som vill fördjupa sig i sociala medier och vardagsverktyg i telefonen som appar och internetköp.
Aktiviteten är påbörjad men vi tar emot efteranmälningar.
Tisdag
Kl 13:00 - 15:00
6 tillfällen, 12 studietimmar
Kostnadsfritt
Fåtal platser kvar
Välkommen till vår öppna studiecirkel för dig som vill bli mer digital!
I steg ett börjar vi från noll - du måste inte kunna någonting. Vi börjar från början med att starta och ladda telefonen eller surfplattan och går vidare därifrån. Vi tittar på vilka funktioner som kan vara bra att kunna, t.ex. kalkylatorn eller väckarklockan, och lär oss vad det betyder när man "googlar". I steg två bör du kunna grunderna så som att ta fram en webbläsare (t.ex. Google eller Edge) och söka information där. Denna cirkel fördjupar sig i vardagsteknik och hur du kan installera appar, använda sociala medier som Facebook och göra säkra inköp på internet.
Vi träffas på biblioteket i Älmhult. Vi är minst max 8 personer i grupperna.
Är ni ett större gäng, kanske i en föreningen eller på en träffpunkt (upp till 8 pers) så finns även möjlighet att anordna en egen kurs. Kontakta oss på mail för att diskutera möjligheter: sofia.jaeger@sensus,.se
Arrangemangsnummer: 58529