Bild: Scandinav Bildbyrå

KARLSTAD

Bibliodrama - att uppleva en bibeltext

Att växa som människa - Bibliodrama i Åttkanten. Välkommen till tre lördagar med Bibliodrama och Lek på fullaste allvar! Bibliodrama är ett sätt att möta och uppleva en bibeltext med hela sig själv - med själ, hjärta, sinnen, även den egna livserfarenheten.

Startdatum

27 januari 2024

Veckodag

Lördag

Tid

Kl 10:00 - 14:00

Omfattning

3 tillfällen, 12 studietimmar

Pris

1000 kr

Antal platser kvar

Gott om platser kvar

Om kursen: Bibliodrama rör sig i mellanrummen, mellan orden i en text, mellan en själv och texten och mellan deltagarna. Ett prestationsbefriat, kreativt och lekfullt sätt att utforska och uppleva en text med kreativa uttryckssätt såsom musik, måleri och rörelse. Tre lördagar i januari, februari och mars fördjupar vi oss genom Bibliodramats form i mötet med tre människor i bibeln, två kvinnor och en man med temat att växa som människa.

Förkunskaper: Inga förkunskaper krävs, du har allt du behöver. 

Dag och tid:  Datum: 27/1, 17/2, 23/3 2024. Samtliga tillfällen mellan klockan 10.00 - 14.00.

Plats: Åttkanten, Åttkantslunden 2 i Karlstad

Ledare: Lisa Krogdal, Bibliodramaledare, Uttryckande konstterapeut och Diakon.

Anmälan och avgift: Du anmäler dig från hemsidan. Begränsat antal platser. (Max åtta deltagare.) Kursen startar inte med för få anmälda. Sista anmälningsdag är 19 januari. Kursavgift 1000kr inklusive material och enkelt fika. Faktureras av Sensus. 

För frågor gällande kursinnehåll kontakta Lisa Krogdal, telefon 0705-83 58 67 alt. e-post lisa.krogdal@telia.comAdministrativa frågor besvaras av Martina Henricsson, telefon 070-344 47 53 alt. e-post martina.henricsson@sensus.se.

Arrangemangsnummer: 507339

Ledare

Lisabeth Krogdal Högberg

Kontaktperson