Närliggande information och relaterade länkar
  • Bild på tjej som sjunger

Du är här:

Kör och hälsa

Många körsångare kan vittna om att hur trött och sur man än gick till körövningen, så lämnar man den pigg i kroppen och med ett lätt sinne. Att sjunga är en fysisk handling. Kroppens syreupptagning ökar, musklerna stimuleras och kroppens egna endorfiner och dopaminer (lustkänslor) frigörs. Sången påverkar ända in i cellernas liv. I den processen finns en möjlighet till hälsa och läkedom. Sången hjälper oss att få livslusten åter.

Ofta stänger vi in rösten i kroppen. Vi har fått lära oss att bita ihop, svälja ner och att inte tappa ansiktet. När vi då i en uppvärmningsövning i kören slappnar av i käkmuskulaturen kan vi få en helt annan röst. Och dessutom slipper vi kanske den där spänningshuvudvärken….

”Sång till hälsa” – en sångstund på nybörjarnivå för vuxna människor som vill komma igång med sitt sjungande genomförs i flera församlingar i samarbete med Sensus. Projektet fokuserar på sången som friskvård och tränar andning, kroppshållning, avspänning, röst och känsla. Kontakta ditt Sensuskontor för mer information.

Läs mer:
Stressforskaren och tillika körsångaren, professor emeritus Töres Theorell har skrivit en bok om hur vi påverkas av musik. ”Noter om musik och hälsa” (Karolinska Institutet University Press AB)

Sång som en läkande lek: en studie av samband mellan sång och hälsa (C- uppsats av Signe Rudberg Luleå tekniska universitet/Musikhögskolan 2004)

Utan rödvin och körsång är livet inte värt att leva: Kören i människan. (kandidatuppsats av Per Åkerström Linköpings universitet 2007)

 

Tillbaka till: Rösten så funkar den